
Linear bearing is a low-cost linear motion system used with the cylindrical shaft for unlimited travel. The working load of such bearings is small due to the point contact of the ball and the shaft. The balls can rotate with minimal frictional resistance, thus obtaining high-precision smooth movement.
Models
Description
"LM" metric standard type linear bearing
"LME" inch standard type linear bearing
"UU" rubber seals on the both sides of the long type linear bearing
"OP" open type linear bearing
"AJ" adjustment type linear bearing
*LM...UU: LM...(sylinder), LM...OP(open type), LM...AJ(clearance adustable)
*LME...UU: LME...(sylinder), LME...OP(open type), LME...AJ(clearance adustable), LM...UU & LME...UU: Long type
*KH: High-precision mini bearing
| Bearings | LMF20UU |
| d | 20mm |
| D | 30 mm |
| B | 42 mm |
| weight | 0.18 KG |
| Package | BOX,CARTON,WOODEN,PALLETS |
| Payment | TT,WESTER UNION,PAYPAL |
| Time | 3-15 Days |
News
FAQ
1How to guarantee the quality of bearings?
We have very strict quality control systems and testing equipments and experienced engineers
We have professional QC worker to inspect the goods one by one before the goods leave the factory. We make sure each products that is qualified before leaving our factory.
2Where is your factory?
Our factory is located in Jinan City,China.Strong in strength.





